Podręczniki do nauki języka obcego – na co zwrócić uwagę?

Podręczniki do nauki języka obcego – na co zwrócić uwagę?

Wielu uczniów, zwłaszcza tych, którzy uczą się w szkole języków obcych, potrzebuje do tego odpowiedniej pomocy. Najlepsze podręczniki szkolne pomogą uczniowi dobrze rozplanować materiał, a także opanować słownictwo i gramatykę w najwyższym stopniu na etapie edukacji.

Jak osiągnąć odpowiedni poziom nauki języka?

Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją przyjętą przez Radę Europy, podręczniki dzielą wiedzę i dodatkowo umiejętności. W związku z tym A1 to próg do poziomu podstawowego, a C2 to poziom średniozaawansowany. Jeśli uczeń poradzi sobie z materiałem zawartym w danym podręczniku, będzie wiadomo, na jakim jest poziomie.

Jakiej książki będzie potrzebował uczeń?

Oczywiście, dla wielu osób wybór podręcznika do nauki języka jest uzależniony od ich konkretnych celów. Wiele osób uważa, że nauczenie języka obcego skupia się na opanowaniu słownictwa. Niestety, jest to jakikolwiek mit. Jednak, aby konstruować zdania należy poznać gramatykę. Dobre podręczniki szkolne zawierają słownictwo i składnię.

Znaczenie studiowania gramatyki

Znajomość gramatyki jest niezbędna podczas nauki języka obcego na każdym poziomie edukacji. Warto więc zainwestować w podręcznik, aby się jej nauczyć. Niezłe podręczniki muszą opisywać gramatykę w sposób zwyczajny, tym bardziej dla nowicjuszy, i poparty dużą ilością ilustracji. Powinien mieć dużo dotyczących zasady. Taki idealny podręcznik stałby się samowystarczalnym suplementem zapewniającym pełne przyswojenie informacji. Powinien zawierać również ćwiczenia.

Metoda nauki podstaw języka z dowolnego podręcznika w szkole

Dość popularnym rodzajem nauki języka obcego jest nauka rozmówek. Za ich pomocą możemy załatwić podstawowe sprawy w naszym “ojczystym języku”, zwłaszcza gdy uczeń dopiero zaczyna rozumieć. Wtedy rozmówki, często z dołączoną praktycznie dowolną płytą CD, to świetny sposób na doskonalenie akcentu. Materiały te dostarczą kursantom podstawowych zwrotów.

Podręczniki dla zaawansowanych

Dla osób nieco bardziej zaawansowanych istnieje jeszcze jedno sprytne rozwiązanie, aby nauczyć się języka obcego lub dodatkowo nabrać w nim biegłości. Sposobem na to jest, niewątpliwie, czytanie podręcznika w całości wewnątrz języka obcego. Ważne jest, aby od samego początku sięgnąć po jedną rzecz skierowaną do najmłodszej grupy wiekowej. Bajki są doskonałe, podobnie jak zazwyczaj książki o dziecięcych bohaterach. Z czasem można trafić na poważniejszą literaturę, ale też trudniejszą, która będzie pełna słownictwa i mnóstwa idiomów.

 

Author Image
Igor